Вітання Аніме та манґа українською
Головна Новини Аніме Манґа Статті Кузня Шрифти Форум Лінки
Йокай монстр

Авторизація
 

Що таке манґа?

У найпростішому розумінні манґа - це японські комікси. Проте за цим нехитрим визначенням ховається обширне явище, яке за своїм масштабом, цікавістю і впливом багато в чому перевершує відоміші у нас американські (та і всі інші) комікси.

У перекладі з японської слово «манга» дослівно означає «дивні (або веселі) картинки». Це слово придумав у 1814 році знаменитий художник, Кацусика Хокусай для серії своїх гравюр. Проте до історії манги ми повернемося пізніше, а зараз відповімо на перше і найголовніше питання, яке задає людина, вперше почувши про мангу – чим манга відрізняється від інших коміксів?
Відмінностей дуже багато. І ось основні.

  1. Манга малюється і видається чорно-білою. Чому? В першу чергу тому, що так дешевше. Ви можете купити повний 200-сторінковий том японської манги за ціною 30-сторінкового випуску європейських коміксів. По-друге, малюнок виходить виразнішим - художник, не витрачаючи часу на колір, приділяє більше уваги деталям. І, нарешті, свою роль зіграла традиція - адже манга веде свою історію від традиційного японського живопису, який в більшості своїй чорно-білий, оскільки малюється тушшю.
  2. Детально пропрацьовані сюжети. У манги дуже розвинена оповідна сторона, яка за своїм рівнем часто може змагатися з повновагою літературою. Ще один важливий елемент - розробка персонажів. Автор манги не тільки промальовував зовнішній вигляд героя, але і в деталях продумує його характер і біографію, і читач завжди знаходить у манзі персонажа собі до душі.
  3. Величезна різноманітність. Манґа не обмежена жодними рамками - ні віковими, ні жанровими, ні художніми. На відміну від тих же американських коміксів, переважна більшість яких призначена для дитячої і підліткової аудиторії, манга охоплює і дітей, і підлітків, і молодих людей, і людей середнього віку, і навіть пенсіонерів. Класифікується манга і за типом аудиторії: твори для дівчат і жінок складають мало не більше половини всій манги, що виходить. Не зациклюються автори і на якомусь одному жанрі - окрім фантастики, в манзі не забуті і фентезі, і киберпанк, і романтика, і не дуже відомий у нас паропанк. Нарешті, в манзі застосовуються найрізноманітніші стилі малювання - від фотореалістичного до гротескового. Доречно зауважити, відмітною ознакою найпопулярнішого сьогодні стилю є зовсім не величина очей, як прийнято вважати, а увага, яку художник приділяє очам персонажа по відношенню до інших частин обличчя.

Художник, малюючий мангу, називається манґака. Зазвичай він же і пише сценарій. Проте іноді праця сценариста бере на себе окрема людина, яка називається генсука. При мангаці працює постійний штат асистентів. Їх робота полягає в обведенні тушшю нарисів, накладенні скринтонов (візерунків, що передають півтони або текстуру поверхні), промальовуванні малозначних деталей.

Публікується манга в товстих щотижневих журналах, яких в Японії існує більше півсотні. У них публікується відразу декілька манга-серіалів - по одному розділу у випуску. Коли розділів набирається достатня кількість, виходить окремий том (у 180-200 сторінок).

Перші згадки про створення в Японії історій в картинках відносяться ще до XII століття, коли буддійський чернець Тоба намалював чотири гумористичні історії, що розповідають про тварин, що зображали людей і про буддійських ченців, що порушували статут.

У звичному ж для нас вигляді манга почала своє становлення тільки після Другої Світової війни. Біля її витоків стояв геніальний сценарист і художник Осаму Тедзука. У 1947 році він публікує мангу «Новий Острів скарбів», завдяки якій миттєво завойовує повсюдну популярність. Твір вражає читачів новаторськими графічними прийомами - «кінематографічними» ракурсами і планами, звуковими ефектами, підкресленням фаз руху. Не дивлячись на те, що Японія після війни буквально лежала в руїнах, «Новий Острів скарбів» розходиться фантастичним тиражем в майже півмільйона екземплярів.

У Тедзуки з'являється безліч учнів і послідовників, які перейняли і удосконалили багато з його ідей. Відбувається вибух інтересу до манги, хоча вона поки що сприймається як щось «для дітей». Проте незабаром молоді представники «манга-покоління» дорослішають, йдуть в інститути, поступають на роботу. Але і там вони не хочуть розлучатися з улюбленою розвагою. Попит породжує пропозиція - з'являються нові напрями: манга для підлітків/студентів і манга для дорослих.

Подальший розвиток і становлення манґи пов'язаний з іменами Сетаро Ісиноморі, Го Гола, Кацухиро Отомо. З'являються роботи найрізноманітніших жанрів: науково-фантастичні, історичні, спортивні, комедійні, філософські, пригодницькі і т. д. Відбувається остаточне ділення манги на декілька основних течій: манга для найменших (кодо-мо), манга для хлопчиків-школярів (сьонен), романтична манга для дівчат-школярок (сьодзьо), манга для студентів (сейнен) і манга для дорослих чоловіків і жінок (отонан і рейдзу).

Сьогодні ринок манґи в Японії величезний і з легкістю затьмарює два інших гігантів індустрії коміксів - США і Францію разом узяті. В останнє десятиліття манга все активніше завойовує ринки країн Європи і Америки: з'являється безліч спеціалізованих видань, що публікують тільки мангу.

Опубліковано: 21.11.2005
Автори: З. Харламов, Михайло Ульянов
Переклад: Hentaihunter

    Нове UAnime RSS
Манґа
Ванпанчмен
част. 11
 
Манґа
Ґанц: G
том 3, ч. 15-17
 
Манґа
Я продав своє життя за десять тисяч єн на рік
повна
 
Манґа
Доктор Камінь
том 2, ч. 10-14
 
Манґа
Ласкаво просимо до NHK!
повна
 
Манґа
Смик майстер Куросава
повна
 
Манґа
Лінія диявола
том 2, част. 7
 
Манґа
Бродячі пси літератури
том 1, част. 3
 
Манґа
ID: Вторгнення. #Без гальма
том 2, част. 5
 
Манґа
Атака титанів доджінші
 
 
2005-2021 © Mirra
Використання матеріалів з даного сайту можливе лише за умови обов'язкового погодження з усіма їхніми авторами та співавторами або з адміністрацією сайту, якщо інші автори або їхня контактна інформація не зазначені.