Вітання Аніме та манґа українською
Головна Новини Аніме Манґа Статті Кузня Шрифти Форум Лінки
Йокай монстр

Авторизація
 

Новий Рік, як його святкують в Японії сьогодні

新年 (しんねん) – Шіннен – Новий Рік.

Історія та сучасність

З давніх часів життя японців наповнене ритуалами. Це однаково стосується і звичайних людей, і членів імператорської родини. Значна частина цих ритуалів пов'язана з річним сільськогосподарським циклом, як і у багатьох інших народів. Але японці не були б японцями, якби не вигадали щось особливого, власного. Тож давайте поглянемо на японський рік.

Сучасний японський календар включає свята державні та старовинні, які святкували тисячу і більше років тому. Деякі з цих старовинних свят відзначали лише в столиці, при імператорському дворі, інші були виключно народними. З часом, за шьогунату, було виокремлено 5 державних свят – так звані  五節句 (ごせっく) – Ґосекку¹. Сьогодні державних свят у Японії більше, ніж в будь якій іншій країні світу – аж 15².

Усі інші свята є швидше або сімейними, або так званими фестивалями: наприклад, Аой Мацурі (Свято Мальви) – коли актори або звичайні городяни вдягають старовинні костюми та розігрують виїзд імператорського двору.

У давнину свята відзначали за місячним календарем, тепер їх «перенесли» на календар сонячний і «свято третього дня третього місяця» – це 3-те березня, Свято ляльок.

Розпочинався новий річний цикл (і, одночасно, завершувався старий) святом Нового Року – 新年 (しんねん) Шіннен. Для японської культури поняття циклічності надзвичайно важливе, тож новорічним святам приділяли величезну увагу – у другій половині 12-го місяця і на початку 1-го проводили чи не найбільше ритуалів, що пов'язані з одним святом, їх навіть порахувати важко. Багато традицій прийшли з епохи Хейан або й раніше.

У сучайній Японії, де колектив стоїть на першому місці, традиція відзачати свята з колегами – явище дуже розповсюджене і обов'язкове: відмовитись практично неможливо. А перед новим роком, десь так у 20-х числах грудня, відбуваються особливі вечірки – 忘年会 (ぼうねんかい, бооненкай) – «прощання з минулим роком». Найчастіше вони проходять прямо в офісах, а багаті фірми спеціально наймають ресторани, віддаючи перевагу закладам у традиційному японському стилі, де гості сидять на 畳 (たたみ, татамі) за низенькими столиками.

Але перед тим як почати святкувати, потрібно заздалегідь написати спеціальні листівки 年賀状 (ねんがじょう, ненґаджьоо). Японці мають привітати не тільки абсолютно усіх родичів, але й друзів, знайомих, співробітників. Причому, якщо ви надіслали комусь листівку один раз, то ви тепер просто зобов'язані робити це кожен рік. Тож починають писати листівки десь за 3 тижні до свята, а відправляти їх можна вже з 16 грудня. Ця традиція настільки важлива, що дітей навчають писати новорічні привітання ще у молодших класах школи – адже існують суворі правила заповнення листівок і, знехтувавши їх, можна дуже образити людину.

Хоча листівки пишуть за кілька тижнів, проте всі вони написані наче 1-го січня, бо японські поштарі доставлять їх саме у перший день року – це також традиція і справа професійної честі. За статистикою, приблизно п'ять мільярдів! листівок доводиться розносити у цей дуже важкий для пошти день: кожен японець отримає десь 40 ненґаджьоо, перев'язаних кольоровою стрічкою. Цей день керівництво японської пошти розглядає як перевірку роботи служби перед наступним роком. Отримувати ненґаджьоо не тільки приємно, але й корисно – кажна листівка має унікальний номер і є білетом державної лотереї. То ж, чим більше ви отримали листівок – тим більше шансів виграти приз!

У японців є чудова традиція 事始 (ことはじめ, котохаджіме), початок справ. Щоб новий рік був успішним, кожну важливу справу урочисто виконують «в перший раз»,  додаючи до назви канжі 初 (はつ, хацу) – перший, новий: «хацуні» – перші товари; 初売り (はつうり, хацуурі) – перша торгівля; 初買 (はつばい, хацубай) – перша покупка; «хацуічі» – перші виходи на базар. Другого січня вперше займаються каліграфією, використовуючи тільки нові пензлі – 書き初め (かきぞめ, какідзоме) «перші прописи». В цей день також складають нові вірші.

Прикраси для дому

Тринадцятого грудня традиційно проводять 煤払い (すすはらい, сусухараї), генеральне прибирання оселі – щоб і перед духами предків (які обов'язково завітають у новорічну ніч), було не соромно і щоб закликати щастя та вдачу, бо приходять вони лише в чистий дім. Водночас, в усіх синтоїстських храмах проводяться обряди Великого Очищення для збільшення удачі у новому році та духовного очищення людей.

Коли прибирання закінчено, перед входом будинку натягують мотузку з рисової соломи 注連飾り (しめかざり, сімекадзарі, «прикраса, що закриває») – з міфічних часів її вважають оберегом від темряви та нечистих сил. А на ворота прив'язують гілки 松 (まつ, мацу, сосна), прикрасивши їх довгими соломинками папороті 蕨 (わらび, варабі), бамбуку 竹 (たけ, таке), сливи 梅 (うめ, уме) та особливо складеними стрічками білого паперу 語弊 (ごへい, гохей).

сімекадзарі вакадзарі

мочібана

кадомацу

Інший вид домашніх оберегів має назву вакадзарі 輪飾 (りわかざり). Вони можуть бути різними, але основна деталь – віночок з рисової соломи. Вакадзарі присвячують різним 神 (かみ, камі), божествам або духам, що оберігають оселю та її мешканців.

Також можна зустріти і «сосну біля входу» 門松 (かどまつ, кадомацу) – привітання для 年神 (としがみ, тошіґамі, божества новорічних свят). Це великі композиції зі косо зрізаних стебел бамбуку, прикрашені сосновими гілками, дрібними червоними ягодами, гілкою папороті, みかん (мікан, мандарин)³, інколи жмутом водорості та сушеною 海老 (えび, ебі, креветка). Рідше зустрічається карликова сосна, паростки бамбуку та маленьке квітуче деревце сливи або 桃 (もも, момо, персик). Таку розкіш можуть собі дозволити тільки багаті люди або великі фірми та установи. Усі складові новорічних прикрас щось символізують: бамбук – стійкість, сосна – довголіття, слива – життєлюбність, а рисова солома – достаток, процвітання.

В будинках замість нашої традиційної ялинки японці ставлять інше новорічне деревце – гілочки, прикрашені 餅 (もち, мочі, рисові колобки), Маленькі колобки, зроблені з клейкого тіста, фарбують у різні кольори і нанизують на гілочки. Це деревце називають 餅花 (もちばな, мочібана).

мочі
мочі
мочі

Новорічні страви

Особливе значення має також сімейна новорічна трапеза, яку починають ввечері останнього дня року (晦日 (をみそか "о-місока"). Якщо для нас новорічна вечеря – це час веселощів, розмов і пісень, то японці вечеряють дуже тихо, думаючи про те, що чекає їх наступного року, і ніщо не повинно відволікати їх від серйозних думок.

Обов'язкова страва – рисові колобки 餅 (もち, мочі). Вони бувають дуже різними – з начинкою чи без, солодкі або солоні, загорнуті у сушені водорості або різне листя. До Нового Року готують ще один особливий вид – 鏡餅 (かがみもち, каґамі-мочі, дзеркальні мочі). Вони схожі на дві великі білі паляниці, покладені одна на одну, причому верхня трохи менша і прикрашена мандарином. Дзеркальними ці мочі називають тому, що вони символізують щасливе дзеркало, яким у міфічні часи боги виманили з печери ображену богиню світла Аматерасу. Також вважають, що вони втілюють дух божества і душу людини. Каґамі-мочі виставляють у парадній ніші 床の間 (とこのま, токонома), де вони будуть лежати до 11 січня, а після того їх урочисто розіб'ють і з'їдять.

Ще одна обов'язкова страва, без якої не можливо зустріти новий рік за всіма правилами – 雑煮 (ぞうに, дзоні)4 – бобовий суп зі шматочками каґамі-мочі, курки, та овочами.

Перед початком вечері п'ють церемоніальний напій 屠蘇 (とそ, тосо) – рисове вино 酒 (さけ, сакэ), настояне на цілющих травах за китайським рецептом.

На новорічний стіл подають традиційні страви, що мають особливу силу: рисове печиво – символ достатку родини; довгу тонку гречану локшину – соба, що означає довголіття та благодать; страви з гороху та білої квасолі в сиропі, щоб усі були здорові; з риб обирають коропа, що втілює силу; зацукровані шматочки морської капусти є побажаннями щастя і радості; солодкі смажені каштани – успіх у справах; ікра оселедця – щасливу родину і багато дітей. Також подають смаженого лосося і салат з білої редьки 大根 (だいこん, дайкон) з морквою. Усі деликатеси приправляють соєвим соусом, цукром, оцтом.

 

Джерела та посилання:

 1. «Календарні звичаї та обряди народів Східної Азії. Річний цикл», 1989 р. Москва, «Наука», Головна редакція східної літератури.
 2. Японія сьогодні.

¹ 五節句 (ごせっく, Ґосекку): 

 • 1 день 1-го місяця – 新年 (しんねん, Шіннен, Новий Рік).
 • 3 день 3-го місяця – 雛祭り (ひなまつり, Хіна-мацурі) або 桃の節句 (もものせっく, Момо-но секку, Свято Персика).
 • 5 день 5-го місяця – 端午の節句 (たんごのせっく, Танго-но секку) або 菖蒲の節句 (しょぶのせっく, Шьобу-но секку, Свято Ірису).
 • 7 день 7-го місяця – 七夕 (たなばた, Танабата) або 星祭り (ほしまつり, Хоші-мацурі, Свято Зірок).
 • 9 день 9-го місяця – 菊の節句 (きくのせっく, Кіку-но секку, Свято Хризантем).

² Сучасні державні свята Японії: 

 • 1 січня – Новий рік
 • Другий понеділок січня – День Повноліття
 • 11 лютого – День заснування держави
 • 21 березня – День весняного рівнодення
 • 29 квітня – День Зелені
 • 3 травня – День Конституції
 • 4 травня – День Відпочинку
 • 5 травня – День Дітей
 • 20 липня (третій понеділок липня) – День Моря
 • 15 вересня – День вшанування літніх людей
 • 21 вересня – День осіннього рівнодення
 • 10 жовтня – День Спорту
 • 3 листопада – День Культури
 • 23 листопада – День Праці
 • 23 грудня – День народження правлячого імператора Акіхіто

³ Раніше, на новорічні свята використовували особливий сорт мандаринів – 橙 (だいだい, дайдай). Тепер використовують звичайні мандарини みかん (мікан), записуючи назву каною, хоча є і спеціальні канжі – 蜜柑.

4 Що таке дзоні, як його готують японські кухарі, рецепти, фотографії і паралельний текст японською можно почитати на сайті журналу NIPPONIA.

Опубліковано: 27.12.2006
Автор: vassanta

    Нове UAnime RSS
Манґа
Ванпанчмен
част. 11
 
Манґа
Ґанц: G
том 3, ч. 15-17
 
Манґа
Я продав своє життя за десять тисяч єн на рік
повна
 
Манґа
Доктор Камінь
том 2, ч. 10-14
 
Манґа
Ласкаво просимо до NHK!
повна
 
Манґа
Смик майстер Куросава
повна
 
Манґа
Лінія диявола
том 2, част. 7
 
Манґа
Бродячі пси літератури
том 1, част. 3
 
Манґа
ID: Вторгнення. #Без гальма
том 2, част. 5
 
Манґа
Атака титанів доджінші
 
 
2005-2021 © Mirra
Використання матеріалів з даного сайту можливе лише за умови обов'язкового погодження з усіма їхніми авторами та співавторами або з адміністрацією сайту, якщо інші автори або їхня контактна інформація не зазначені.